The Hollow Kingdom er 1. bind af fantasytrilogien af samme navn, skrevet af Clare B. Dunkle.
Da Kate og Emilys far dør, må de to søstre forlade deres hjem og flytte til Hallow Hill, hvor Kate har arvet en ejendom efter deres mor. De to søstre har dog aldrig været der, og huset har i mange år været lejet ud til en anden gren af familien. Nu er huset hjem for deres mors fætter Hugh, som er Kate og Emilys nye værge. En opgave, han dog ikke lader til at være særligt begejstret for.
Kort efter deres ankomst begynder Kate at føle sig overvåget, og følelsen vokser, så snart mørket lægger sig. Da søstrene møder den mystiske Marak, får Kate noget nyt at frygte. For Marak er goblinernes konge, og han er fast besluttet på at gifte sig med Kate, ligegyldigt hvilke midler han må tage i brug.
Kate får brug for alt sit mod og viljekraft, hvis hun skal undslippe Maraks kløer. Og familiens bekymring for hendes helbred gør det bestemt ikke nemmere.
Jeg har genlæst The Hollow Kingdom mange gange, men da det er en del år siden jeg sidst kastede mig over den, var jeg spændt på, om den levede op til min erindring. Jeg havde dog ikke behøvet at bekymre mig, for bogen leverede til fulde, og jeg var lige så vild med den, som da jeg læste den første gang.
Sproget er flydende, sanseligt og stemningsfuldt, og den lidt gammeldags tone giver både historien et strejf af eventyr og er med til at gøre den tidsperiode, bogen foregår i, troværdig. Beskrivelserne er livagtige og billedskabende, dialogerne velfungerende, og bogens lidt dystre stemning til trods er der også en god portion humor at hente.
Bogens univers er sammenhængende, velfungerende og troværdigt, og mens idéen om en verden skjult under vores egen ikke er ny, så er forfatterens tilgang og opbygning af goblinernes rige det til gengæld. At bogen samtidig foregår i starten af 1800-tallet, hvor opgøret mellem tidligere tiders folketro og den voksende tro på videnskabelige forklaringer var i fuld gang, giver universet et ekstra lag af troværdighed og historisk dimension.
Handlingen er godt skruet sammen, med et plot der overrasker gang på gang, og en historie, der er svær at slippe. Historien er spændende, og fyldt med magi, sorg, intriger, folketro, gobliner, kidnapning, vold, søsterkærlighed, kærlighed, tvangsægteskab, hemmeligheder, sindssyge, jalousi og grådighed. Samtidig indeholder den en af mine absolutte yndlingstropes, som jeg dog ikke kan røbe uden at spoile alt for meget.
Personerne er levende, menneskelige og nuancerede, og jeg holdt virkelig meget af hovedpersonen Kate. Hun er intelligent (til tanternes forfærdelse), smuk, viljestærk og elsker sin søster overalt på jorden, men også ensom og i sorg over farens død. Kate plages af dystre drømme og mærkelige forudanelser, som hun ikke kan forklare. Alligevel er hun ikke bange for at tage kampen op imod overmagten. Mens Kate er beskyttende og forsigtig, så er hendes søster Emily næsten hendes diametrale modsætning. Hun er mere impulsiv, nysgerrig, åben og tilbøjelig til at sige, lige hvad hun tænker på, hvilket ikke altid er den bedste strategi. De to søstre supplerer hinanden rigtig godt, og deres søskendebånd fremstår stærkt og troværdigt. Marak er den mest komplekse karakter i bogen. Han er grim, hudløst ærlig og hævngerrig, men også drillesyg, magisk magtfuld og en god konge for sit folk, trods sit til tider voldsomme temperament. Marak lægger ikke fingrene imellem, da han fortæller Kate, at han har tænkt sig at kidnappe og gifte sig med hende. Til trods for det respekterer han også hendes styrke og vilje til at kæmpe imod, ligesom han er fascineret af hendes modstandskraft. Kemien mellem Kate og Marak er helt fænomenal, og selvom forholdet imellem de to er yderst problematisk (vi taler blandt andet om stalking, magiske og mentale overgreb, kidnapning, meget stor aldersforskel og tvangsægteskab), så kan jeg alligevel ikke lade være med at heppe på dem. Af andre interessante personer kan nævnes Kate og Emilys tanter, Celia og Prim, der har hjertet på rette sted, men også er lettere naive og noget gammeldags i forhold til, hvad der er passende for piger at beskæftige sig med, deres værge Hugh, som er kold, afvisende og bærer nag til deres familie, og Seylin, den talende kat, som bærer på sin helt egen hemmelighed. Min personlige favorit er dog Charm, som har en helt særlig personlighed, masser af sarkasme, og en forkærlighed for tal.
The Hollow Kingdom er en skøn fantasyfortælling fyldt med kærlighed, fantastisk worldbuilding, eventyrstemning og masser af spænding. Er man til romantasy uden store mængder spice (bogen er trods alt skrevet til unge), og ikke bange for problematiske kærlighedsforhold, så er bogen helt klart værd at læse. Jeg er fan.
Se også forfatterens hjemmeside.

Ingen kommentarer:
Send en kommentar