onsdag den 1. oktober 2025

Læsestatus for september

September er slut, og jeg er kommet ned i gear, både privat og på arbejdsfronten. Noget, der var tiltrængt efter den sidste måneds travlhed og Fantasyfestival-eufori. Forude venter evalueringen, før planlægningen af næste års festival for alvor går i gang. 
Arbejdsmæssigt fyldte Fantasyfestivalen stort set alt, og de mange arbejdstimer gav da også pote, med en festival, der forløb stort set efter planen. Et selvstændigt indlæg om festivalen er på vej. 
På hjemmefronten bød september på et hyggeligt frokostbesøg fra mine forældre og det årlige tandeftersyn (som heldigvis forløb helt uden problemer). Derudover blev der også tid til lidt praktiske projekter i huset, en tur til frisøren og på værkstedet for at få vinterdæk på bilen. Og så sluttede jeg september af med min årlige post-festivalsferie, som jeg har tilbragt med at nyde solskinnet og en del af førnævnte praktiske projekter. 
Læsemæssigt var september en uventet succes. På trods af travlheden fik jeg læst langt mere end i august, og kom ovenikøbet i mål med mit læsemål om at få læst 12 bøger på engelsk i år. Til gengæld kom jeg ikke videre med mine læsemål i forhold til afslutning af serier eller læsning af anmeldereksemplarer. 
Og så må det være tid til at se på, hvad jeg fik læst. 

I september fik jeg læst 7 bøger. 
De er:

Kristoffer J. Andersen og Lau Frank:
Nogle værre sukkergrise (Og derfor er far så træt)
Hul på internettet (Og derfor er far så træt)
Elefanten i rummet (Og derfor er far så træt)

Philip Pullman: Dæmon Voices

Tuula Karjalainen: Tove Jansson - Arbejde og kærlighed

Tom Felton: Beyond the Wand

Alex Howard: The Library Cat

Jeg fik også læst en del tegneserier. Hele 10 styk blev det til, og de er:

Jim Davis:
Alle mavekneb gælder (Garfield 29)
Picatto (Garfield 35)
Mandag igen! (Garfield 36)
Kogebøger ligger godt på maven (Garfield 37)
Snehunden glammer (Garfield 38)
Garfield giver piben en anden lyd (Garfield 41)
Start dagen med et smil (Garfield 48)

Goscinny og Uderzo: Obelix & Co. ApS (Asterix 23)

Morris og Goscinny: Billy the Kid (Et Lucky Luke pletskud)

Walthéry og Sirius: Øen i stratosfæren (Natacha 24)

I alt fik jeg læst 7 bøger og 10 tegneserier. Af dem var 3 billedbøger, 1 essaysamling, 1 biografi, 1 selvbiografi og en kortroman. 9 var genlæsninger, 3 var biblioteksbøger og 3 var på engelsk. 
I oktober håber jeg at få færdiglæst nogle af de bøger, jeg er i gang med, og endelig få taget hul på stakken af anmeldereksemplarer. Og så vil jeg rigtig gerne fokusere på at få afsluttet nogle flere serier, så jeg kan komme videre med mit læsemål. Jeg har også planer om at deltage i oktoberudgaven af Dewey's 24 Hour Readathon
Derudover byder oktober på mere ferie, havearbejde, og forhåbentligt lidt flere praktiske husprojekter, foruden den årlige udviklingsdag på biblioteket og en lørdagsvagt.